Szczególnie polecam i zapraszam na sesje oparte Terapii IFS (Internal Family System) – po polsku System Wewnętrznej Rodziny).
Od pierwszego kontaktu z IFS przekonał mnie głębią i mądrością pracy z ludzką psychiką. W bardzo efektywny sposób odpowiada on na potrzeby moich klientów i jest zgodny z moimi wartościami i sposobem widzenia świata. Jej twórcą jest amerykański psychoterapeuta Richard C. Schwartz, który połączył myślenie systemowe z poglądem, że nasz umysł nie jest jednolitym tworem, ale składa się z części (subosobowości), z których każda ma swój unikalny punkt widzenia i cechy.
Na czym opiera się Terapia IFS
Centrum tego systemu stanowi JA, które charakteryzuje m.in. spokój, współczucie, ciekawość czy odwaga. Nasze części towarzyszą naszemu JA od poczęcia, wzrastają z nami tworząc coraz bardziej skomplikowany system wzajemnych powiązań i relacji. Ważnym założeniem tej teorii jest uznanie pozytywnych intencji, którymi kierują się części – chcą one tylko dobra naszej osoby i używają przeróżnych strategii, aby je osiągnąć. Jednak czasem – pomimo dobrych zamiarów – przyjmowane przez poszczególne części strategie nie są korzystne dla naszego funkcjonowania. Takie części utknęły gdzieś w trudnej sytuacji z przeszłości i ciągle wierzą, że ta sytuacja im zagraża. Stosują, więc nieustannie strategie, które wówczas pozwoliły im (nam) przetrwać, nie widząc ich realnego wpływu na nasze funkcjonowanie w świecie.
Dlaczego polecam terapię IFS?
IFS pozwala dotrzeć do tych żyjących i odpowiadających za nasze zachowania subosobowości, pozwala zrozumieć jak są zorganizowane, co w konsekwencji umożliwia poradzenie sobie z naszymi słabościami (uwolnienie części z pełnienia ekstremalnych ról), przywrócenie w naszym wewnętrznym systemie harmonii, równowagi oraz rozpoznanie istnienia i przywrócenie zaufania do naszego JA. W mojej dotychczasowej pracy psychologicznej nie spotkałam się jeszcze z tak skuteczną metodą – pozwalającą zrozumieć siebie, zaakceptować i przepracować wewnętrzne problemy.